Słownik

Zaklejanie klapki koperty (jak zaklejam kopertę):

NK – koperta klejona na mokro (umieszczam list wewnątrz koperty, zwilżam palcem klej przy użyciu zwilżacza do palców z gąbką i zaklejam kopertę).

NKP – koperta klejona na mokro-prosta klapka (umieszczam list wewnątrz koperty, zwilżam palcem klej przy użyciu zwilżacza do palców z gąbką i zaklejam kopertę).

SK – koperta samoklejąca (umieszczam list wewnątrz koperty i zaklejam kopertę).

HK – koperta samoklejąca z paskiem (umieszczam przesyłkę/list wewnątrz koperty, odklejam pasek i zaklejam kopertę).


Koperty lisowe i aktowe:

Koperty listowe – klapka zamykająca po długim boku.

Koperty aktowe – klapka zamykająca po krótkim boku.


Nadruki:

OFFSET – nadruk wykonany metodą offsetową przy pomocy matryc offsetowych, farbami wodnymi (eco), w kolorystykach CMYK lub Pantone.

FLEXO – nadruk metodą fleksograficzną przy pomocy matryc polimerów, farbami wodnymi (eco), w kolorystyce Pantone.

DIGITAL – nadruk metodą drukarki plujki atramentowej wykonywany na gotowym produkcie, farbami wodnymi (eco), w kolorystyce CMYK.

SITODRUK – nadruk metodą sita/ekranu na gotowym produkcie, farbami wodnymi (eco) i/lub farbami alkoholowymi, w kolorystyce Pantone.


Poddruki:

Poddruk FLEXO – zadruk wewnątrz koperty. Najczęściej wykonany w formie 100% zadruku lub gęstej siatki. Stosowany celem uniemożliwienia odczytania zawartości przy użyciu silnej lampy bez otwierania koperty.

Poddruk OFFSET – druk wewnątrz koperty. Stosowany w celach marketingowych głównie w Europie zachodniej. Najczęściej w formie kolorowej reklamy nowej lub promocyjnej oferty.


Gramatura papieru

Jest informacją o wadze papieru. Określona w g/m2 (ilość gram przypadająca na 1 metr kwadratowy papieru).

Standardowo stonowane gramatury gwarantują wystarczającą jakość i wytrzymałość wyrobów, wysokie prędkości produkcyjne. Minimalizują powstawanie odpadu zarówno na maszynach drukujących i składających koperty. Stosowanie gramatur papieru poniżej i powyżej wartości przewidzianych przez konstruktorów maszyn, uniemożliwia produkcję lub znacząco zwiększa odpad, co negatywnie wpływa na ostateczna cenę produkcji. Czym większy format koperty tym wyższa minimalna zalecana gramatura, z uwagi na wytrzymałość koperty.


Rodzaje papieru:

Papier biały offset – papier biały offsetowy najczęściej stosowany w kopertach z nadrukiem listowych i aktowych do przesyłek płaskich.

Papier recykling – papier pochodzący z recyklingu, dla produkcji na specjalne zamówienie. Minimalne ilości zamówienia są różne dla każdego formatu i rodzaju koperty.

Papier biały i brąz kraft – papiery typu kraft są papierami pakowymi. Ich pulpa (masa, z której powstaje papier) składa się z długich włókien celulozy co nadaje zwiększoną wytrzymałość papierowi. Stosowanymi w produkcji kopert do przesyłek oraz toreb papierowych. Papier kraft uniemożliwia druk offsetowy, jednak znakomicie nadaje się do druku fleksograficznego (flexo).


Okno i okna w kopercie

Okna dzięki którym nie trzeba adresować koperty na jej powierzchni zewnętrznej. Adres odbiorcy widoczny jest w oknie, na liście umieszczonym wywnętrz koperty.

Kuvert Polska jako jeden z kilku producentów na świecie oferuje koperty z wieloma oknami! Okna w niemal dowolnych rozmiarach, jaki i z niestandardowym rozmieszczeniem.


Foliowanie, pakiety kopert

Pakowanie kopert w pakietach po 10, 25, 50 szt. W folię z etykietą wewnątrz Kuvert Polska Sp. z o.o. lub na zamówienie z etykietą Klienta. Na etykiecie umieszcza się markę dystrybutora, informacje o formacie i ilości oraz kod kreskowy EAN-13 dzięki któremu możliwa jest detaliczna sprzedaż pakietów, np. w marketach.


Kształty klapki koperty:

Szpic klapa – rodzaj zamknięcia koperty o kształcie trójkąta.

Prosta klapa – rodzaj zamknięcia koperty z klapką prostokątną.

Klapa lub rodzaj koperty Kuvermatic – rodzaj zamknięcia koperty do maszynowego pakowania korespondencji o specjalnym kształcie klapki.

Klapa Trapez – rodzaj zamknięcia koperty do maszynowego pakowania korespondencji o trapezowym kształcie klapki.


Rodzaje złożenia koperty:

ISK – klapki boczne klejone do wewnątrz.

ASK – klapki boczne klejone na zewnątrz.

KWP – koperta klejona w pół (łączenie wykroju koperty widoczne na tyle koperty, po środku).


Rodzaj kolorystyk nadruku:

CMYK – kolorystyka wg wzornika kolorów CMYK.
Technologia polega na nanoszeniu obok siebie w różnym zagęszczeniu punktów rastrowych. W technologi CMYK występują tylko 4 kolory: C – cyjan (ang. Cyan), M – magenta, (ang. Magenta), Y – żółty (ang. Yellow), K – czarny (ang. blacK). Rozmieszczenie i zagęszczenie punktów rastrowych (punktów tak małych, że niemal niewidocznych gołym okiem) daje złudzenie, dla ludzkiego oka, powstawania innych kolorów, obrazów (podobnie jak ma to miejsce na ekranach telewizorów).

Pantone – kolorystyka wg wzornika kolorów Pantone.
W akceptacjach plików graficznych często używa się skrótów „P.” lub „PMS. Technologia polega na nanoszeniu obok siebie w różnym zagęszczeniu punktów rastrowych. Stosowana w celu uzyskania koloru jak najbardziej zbliżonego do wzorca kolorystycznego danej marki, oraz  w celu obniżenia kosztów (druk 1 koloru Pantone jest tańszy niż uzyskanie tego samego koloru z 4 kolorów skałkowych CMYK). Zazwyczaj druk od 1-2 kolorów Pantone, rzadziej 3-4.

Inne kolorystyki – W Kuvert Polska drukujemy w kolorystykach CMYK i Pantone. Jeżeli posiadasz pliki graficzne w innych kolorystykach np. RGB lub HKS, przystosujemy je bezpłatnie do naszych możliwości produkcyjnych.